Cheb (německy Eger) je město ve stejnojmenném okrese v Karlovarském kraji, 40 km jihozápadně od Karlových Varů a 5 km od hranic s Německem na řece Ohři, od níž je odvozen německý název města. První historicky dochovaná zmínka o Chebu, centrálním městě celého někdejšího Chebska, pochází z roku 1061. Do konce druhé světové války byla převážná část obyvatelstva německá a Cheb byl důležitou součástí Sudet. Po skončení války byli němečtí obyvatelé vysídleni a město se z velké části vylidnilo. Žije zde přibližně 34 tisíc obyvatel, což z Chebu dělá po Karlových Varech druhé největší město v kraji. Nachází se v bezprostřední blízkosti lázeňského trojúhelníku, který je tvořen Františkovými Lázněmi, Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary.

Cheb byl už od středověku významným dopravním uzlem, ležel na důležité královské cestě z Norimberka do Prahy. Chebem prochází také důležitý třetí železniční koridor, který vede z Ostravy do Německa.

Status městské památkové rezervace získal Cheb v roce 1981. Jedním z hlavních symbolů chebské architektury je soubor jedenácti kupeckých domků pocházejících ze 13. století nazývaný Špalíček. Mezi další chlouby chebské architektury patří ostatní měšťanské domy na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, dominantní postavení zde má kostel sv. MikulášeFrantiškánský klášter s unikátní křížovou chodbou a hlavně Chebský hrad, který je jediným reprezentantem štaufské císařské falce na našem území. 

Za zmínku stojí také chebské letiště, které bylo v roce 1918 jediným funkčním letištěm na území Československa. Za druhé světové války vybudovali Němci v blízkosti letiště továrnu na výrobu stíhaček. Po vybombardování této továrny v roce 1945 americkými legiemi letiště upadlo do zapomnění a dnes slouží pouze ke sportovním účelům. V posledních letech se zde koná Letecký den s bohatým programem. 


Průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 470 m n. m. Cheb nabízí možnosti rybaření i letní rekreace na přehradních nádržích  Jesenice a Skalka. 
V současné době město obývá více než 34 tisíc lidí.

Další zajímavosti

  • Cheb pravidelně navštěvoval J. W. Goethe a o našem městě také psal.
  • V únoru 2017 získal Chebský hrad status Národní kulturní památky.
  • Kostel sv. Kláry postavil pro klarisky známý architekt Kryštof Dientzenhofer. 
  • Na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Pachelbelově domě byl v roce 1634 zavražděn známý vojevůdce Albrecht z Valdštejna.
  • V roce 2010 zde bylo zřízeno německé válečné pohřebiště, kde je pohřbeno více než 7 700 padlých za 2. sv. války. 
  • V únoru 2016 přivítalo návštěvníky první Retromuseum v republice, zaměřené na design a životní styl 60. – 80. let minulého století.